29. Porównania w służbie ego

Powiększasz lub pomniejszasz swoje sukcesy lub błędy poprzez odwołanie się do określonych elementów rzeczywistości.

Działając w służbie ego przypisujesz sobie tylko sukcesy i osiągnięcia, a porażki nie są Twoje. To , co dobre jest Twoją zasługą, a to, co złe postaje niczyje, a już na pewno nie jest Twoje.

Często przypisujesz sobie zasługi za to, co nie zależało od Ciebie. Błędy jakie wynikły z powierzonego lub podjętego działania zostają zmniejszone i uznane najchętniej za nieistotne. Przykład;

  • „Ok, spóźniłem się z wysłaniem paczki do klienta, ale wszyscy wiemy, jak działa Poczta Polska, a na samą myśl, ze powinienem pójść i to wyjaśnić, jakoś ciężko mi z tym”. Próbujesz uniknąć odpowiedzialności za swoje błędy.

  • „To ona do mnie przyszła. Nie mogłem się powstrzymać i zaciągnęła mnie do łóżka. Byłem podpity – pijany więc mnie wykorzystała. Wybacz mi”. Tu też unikasz odpowiedzialności i dojrzałości.

  • „Mój zespół wykonując moje polecenia wykonał zadanie wzorowo. Gdyby nie moje zaangażowanie, to nic by z tego nie wyszło”. Sukces jest wspólny, a nie tylko Twój. Podbijasz swoje ego.

  • „To nie moja wina, że się spóźniłem, przecież na tej trasie zawsze są korki” Brak odpowiedzialności i poszanowania dla czyjegoś czasu.

To niebezpieczny mechanizm, bo jeśli przypisujesz sobie zasługi innych w sposób nieadekwatny do rzeczywistości to pompujesz jedynie swoje ego przy jednoczesnym braku rozwoju prawdziwych umiejętności. Następuje tu dysproporcja pomiędzy tym, co sobą komunikujesz innym, a tym, co rzeczywiście reprezentujesz.

Twój Troll jest tak potężny, że nawet nie przejmuje się błędami, liczy się dla niego tylko to, co jest dobre, co może sobie przypisać lub na czym skorzystać.