Akademia People Helper
Tomasz Grzelak

Przed śmiercią…

Zastanawiałeś się kiedyś, o czym myślą ludzie tuż przed śmiercią? Czy czegoś żałują?

 

Na to pytanie próbowała odpowiedzieć Boni Ware, pielęgniarka oddziału paliatywnego w jednym z australijskich szpitali. Przez kilka lat prowadziła rozmowy z ludźmi, którym zostało kilka tygodni lub miesięcy życia. Pytała ich między innymi o to, co by zmienili, gdyby mogli przeżyć życie raz jeszcze. Czego żałują…

 

Okazało się, że odpowiedzi pytanych osób były bardzo podobne. Nie dotyczyły dóbr materialnych czy spektakularnych sukcesów. Nikt nie żałował, że nie był miliarderem, albo nie dostał Oscara za pierwszoplanową rolę. Czego zatem żałowali staruszkowie?

 

Zazwyczaj dopiero na wieść o śmierci zaczynamy się zastanawiać, co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu. Brak codziennej refleksji na tematy głębokie zrzucamy najczęściej na brak czasu. A gdyby tak określić teraz jedno i drugie, czyli:

 

Czas na refleksje nad własnymi wartościami i tym, czy żyjesz zgodnie z nimi. Teraz jest właściwy moment na to, kiedy to Ty możesz dużo zmienić we własnym życiu. Hierarchia wartości podpowiada Ci jakich wyborów dokonać i którą drogą iść oraz z jakimi ludźmi budować związki i relacje oraz w co zaangażować swój czas i energię.

 

Wartości leżą u podstaw moich przekonań, które zapoczątkowały wszystkie moje działania. Wartości wspierają moje decyzje, które podejmuję na rozdrożu dróg. Pomagają mi też wchodzić w nieznane i szybko podjąć decyzję o dalszych krokach na nieznanych obszarach. Są drogowskazem, czasem czytelnym dla innych, ale najczęściej czytelnym tylko dla mnie.

 

Ciągła ich obserwacja wymaga pracy i zaangażowania, a z czasem się zmieniają na podstawie dokonań i osiągnięć. Jedne były pomocne na początku mojej drogi, lecz teraz mam inne, które też się zmienią po jakimś czasie - tak jak zmienia się moje życie.

 

„Na końcu mojego życia chcę stanąć z uśmiecham i pełen radości oraz dumy powiedzieć: ale miałem zajebiste życie!” - mój przyjaciel ma życzenie, by przed śmiercią to powiedzieć. Chciałbym, aby to były również i moje słowa. 

Dodaj komentarz

Design by social time